Neohodnoceno

Na počátku bylo moře

Skladem (1 ks)
Kód: 2293
211 Kč –53 % 100 Kč
Kategorie: KNIHY
Název: Na počátku bylo moře
Autor: González, Tomás
Vydání: 1.
Místo vydání: Praha
Nakladatel: Dybbuk
Rok vydání: 2019
ISBN: 978-80-7438-205-5
Počet stran: 136 s.
Vazba: Nakl. papírová
Stav: Viz přiložené fotografie
D913C7D3 6E8D 43CA 90EE 567B116174BF
211 Kč –53 %

Existuje-li v kolumbijské literatuře nástupce nobelisty Gabriela Garcíi Márqueze v mimořádně přesné a úsporné práci s jazykem, je jím bezesporu Tomás Gonzáles.
Jeho prvotina Na počátku bylo moře pojednává o manželské dvojici J. a Eleny, kteří si přejí vymanit se z městské civilizace, žít u moře v přírodním prostředí. Za tímto životním snem se stěhují z kolumbijského velkoměsta na statek u Karibského moře. Počáteční radost z budování vystřídají finanční potíže, smutek z nekonečných zimních dešťů, Elenina neschopnost sžít se s místními lidmi i stupňující se konflikty mezi ústřední dvojicí. Latentní problémy a zlo číhají nejen v lidech, ale i v přírodě, krásné, ale přemáhající vše, včetně individuálních lidských snů a plánů. Vše spěje k neodvratné tragédii…

Tomás González ve svých dílech zpravidla vychází ze skutečných událostí, které mísí s fikcí. To je i případ knihy Na počátku bylo moře. Inspirací k napsání této novely mu byla vražda staršího bratra, ke které z nejasných důvodů v pralese došlo. Autor přebývá na statku mimo městskou civilizaci a důsledně se straní tzv. literárního provozu. Zřejmě i proto získal od kritiků přídomek „nejlépe ukrývaného tajemství kolumbijské literatury“.